המדריך המלא לסוגי פרחים בארץ ישראל

פרחים ארצישראליים

פרחים ארצישראליים

בתערוכת הפרחים שנערכת מידי שנה בחיפה מוצגים פרחים רבים, רבים מהם תוצרת מקומית ורבים נוספים מובאים לארצנו מכל רחבי העולם. מאז התחדשותה בשנת 2012 התערוכה נערכת בחג הפסח בפארק הכט שסמוך לכביש החוף, ומציגה מספר תצוגות גדולות ומרשימות של פרחים בעיצובים מיוחדים. התערוכה המרשימה מעמידה את חיפה במהלך חג הפסח כאתר תיירות מבוקש, ומביאה אליה תיירים מכל רחבי הארץ ואפילו בעלי מקצוע בתחום הגננות ועיצוב הפרחים מרחבי העולם.

בין הפרחים תוצרת ישראל ניתן למצוא מינים וזנים שונים, חלקם נפוצים יותר ברחבי הארץ וחלקם פחות. זוהי הזדמנות נהדרת להעשיר את היכרותנו עם פרחי הארץ ולערוך הכנה קודמת עם הילדים לפני הביקור בתערוכה. לפניכם רשימה של פרחים נפוצים בישראל ותמונותיהם, תוכלו להכיר אותם ביחד עם הילדים, לערוך חידוני התאמה בין תמונות לשמות הפרחים, ולנסות לאתר את הפרחים ברחובות מגוריכם וכמובן כשתגיעו לבקר בתערוכת הפרחים בחיפה.

איריס הגלבוע

פורח בחודשים מרץ- אפריל זה פרח גדול, שעמוד פריחתו מגיע לגובה 40–90 ס"מ, והוא אחד הפרחים הגדולים בארץ. צבעו סגול עז, ולעיתים ניתן למצוא גם פרחים "לבקנים" שצבעם לבן–צהבהב. בפתח מנהרת-ההאבקה מופיע כתם כהה ומאחוריו שערות צהבהבות מנוקדות בסגול.

דרדר כחול

פרח שצבעו כחול בגוון שמיים עמוק. גובהו 20 ס"מ, ועליו וגבעוליו מלבינים–מכסיפים בגלל כסות של שערות קצרות והדוקות. הדרדר הכחול פורח באביב, במרס–אפריל. צבע הפרחים כחול נקי, בגוון נדיר בין פרחי הארץ, מה שמקל על זיהויו.

לוע הארי גדול

צמח בר גדול, צמח עשבוני בעל פריחה ארגמנית מרשימה המגיע לגובה של עד מטר אחד. הפרחים פורחים בתפרחת דמויית אשכול על גבי גבעוליו הגבוהים של הצמח, ופרחיו פורחים בצבעים שונים. זהו צמח מוגן לפי חוק במדינת ישראל.

שושן צחור

צמח נדיר הנמצא בסכנת הכחדה. הוא גדל בבר בין סלעים על רכס הכרמל ובגליל העליון, וכן בהר פקיעין והר שזור. בחורף עמוד התפרחת צומח לגובה שעשוי להגיע מעל 2 מ' וממנו יוצאים עלים ירוקים וישרים. בראש עמוד התפרחת מספר פרחים גדולים דמויי משפך המופנים לצדדים. עלי הכותרת בצבע לבן שבמרכזם שישה אבקנים ארוכים שלהם אבקה כתומה.

אהבתם? תוכלו לקרוא עוד על פרחי ארץ ישראל באינטרנט במגדיר צמחי הבר של ארץ ישראל "צמח השדה" ובאתרים נוספים המספקים לכל אדם ידע נגיש ורב אודות פרחי ארץ ישראל.