המדריך המלא לסוגי פרחים בארץ ישראל

פרחים ואדישות? אין חיה כזאת

פרחים ואדישות? אין חיה כזאת

תערוכת הפרחים בחיפה זימנה בפנינו שאלות על משמעות הפרחים בחיינו. פרחים הם חלק בלתי נפרד מחיינו. מאז שהיינו ילדים אהבנו פרחים, הצבעוניות שבהם משכה אותנו, והניחוח השונה שקיים לכל פרח עניין אותנו. הם קישטו את זרי ימי ההולדת שלנו, עלי הכותרת שנשרו מהם שימשו אותנו להכנת צבעים, ואהבנו לצאת ולקטוף אותם. אפילו ידענו להבדיל בין פרחים שמותר לקטוף לבין פרחים מוגנים ובאמת שמרנו על הכללים מתוך האהבה לפרחים והרצון לשמר אותם. גם כמבוגרים רובנו לא נשארים אדישים לפרחים, הם מרגשים אותנו כאשר ניתנים כמתנה מאדם קרוב, הם מקשטים את אדני החלון שלנו, ולרוב כאשר נקשט כרטיס ברכה נבחר באיור של פרח.

אולי לא שמתם לב, אך פרחים מקשטים גם את הסביבה בה אתם נמצאים ממש ברגע זה, בין אם מדובר בפרחים אמיתיים, מלאכותיים, או איורים של פרחים. הכריות על הספה, ספל הקפה שמונח לידכם, ההדפס על השמיכה של התינוקת, וכמבן שהם נמצאים גם באדנית במרפסת. גם כאשר נצא לרחוב, בנוסף לפרחים שבגינתנו נמצא פרחים המקשטים את שולי הכבישים, וחנויות הפרחים תמיד יאירו ויצבעו פינות רחוב אפרוריות.

בכל זאת, למרות כל החשיבות שיש לפרחים בחיינו, רובנו לא מכירים שמות רבים של פרחים, וההיכרות עם שמותיהם דועכת ככל שחולפות השנים. אם בעבר הילדים היו יוצאים לחקור את הפרחים בטבע בעונות השנה המתחלפות, היום לעיתים אפילו לא טורחים ללמוד על מיני הפרחים הרבים בלימוד מהספר. ניתן ללמוד הרבה מפרחים, הן על עולם הטבע והן על השימושים הרבים שיש להם עבור בני האדם. אם נשכיל יותר בחינוך ילדינו נעשיר אותם בידע הרב של עולם הפרחים.

האם נהיינו אדישים לפרחים? לעיתים הדבר נראה כך, שכן נדמה היום שעולם הטבע נשאר מעט מאחור לעומת הטכנולוגיות המתקדמות, המכוניות, הכבישים, ורבי הקומות המרחיקים אותנו מהקרקע. החיים במאה ה-21 כל כך שונים באופיים מבכל התקופות הקודמות לה בהיסטוריה, והמרוץ אחרי הזמן כל כך לחוץ שלעיתים קרובות אנו שוכחים מהדברים שאמנם פשוטים למראית עין, אך למעשה אלו הדברים שבאמת טובים לנו ומנעימים את סביבתנו. כך הפרחים, אולי נראה כי נשכחו קצת מאחור, אך בכל זאת אם נעמיק לחשוב בנושא נגלה שהפרחים הם חלק יקר ובלתי נפרד מחיינו. תערוכת הפרחים בחיפה היא הזדמנות לשוב וליהנות מעולם הפרחים בדרך יוצאת דופן וייחודית.