המדריך המלא לסוגי פרחים בארץ ישראל

שירים על פרחים

שירים על פרחים

שירים רבים נכתבו על פרחים ולא בכדי. פרחים הם כמו התכשיט של כדור הארץ, והם מקשטים ומנעימים את הבתים הגינות והרחובות. בוודאי שכולנו היינו שמחים להיות מוקפים בפרחים נוספים סביבנו שכן הם מוסיפים חן וצבעוניות בכל פינה בה הם צומחים. לרגל תערוכת הפרחים בחיפה, החלטנו להיזכר בשלושה שירים אהובים ומפורסמים שנכתבו על פרחים.

פרחים בקנה

השמש ידם בין עזה לרפיח / ירח ילבין על פסגת החרמון   /פרחים בקנה ובנות בצריח  /  ישובו לעיר חיילים בהמון.

השיר נכתב על ידי דודו ברק והולחן על ידי אפי נצר, והוא בוצע לראשונה על ידי להקת חיל התותחנים בשנת 1970, ומאז הפך ללהיט. השיר נכתב בעקבות מלחמת ששת הימים ומבטא אופטימיות וציפייה לסוף עידן המלחמות. אופטימיות המתוארת כמעבר מתמונות האש והדם של המלחמה לתמונות החיילים השבים הביתה מהמלחמה ומתקבלים באהבה ובפרחים.

https://www.youtube.com/watch?v=EwvAywMw93M

דני גיבור (פרח נתתי לנורית)

פרח נתתי לנורית / קטן ויפה וכחול / תפוח נתתי לנורית / נתתי הכול

המילים המלוות את כולנו מילדותנו נכתבו על ידי מרים ילן שטקליס שכתבה שירי ילדים רבים המלווים כל ילד בישראל. הלחן של מקס למפל. השיר ראה אור לראשונה בעיתון "דבר ילדים" ולאחר מכן בספר "דני" שיצא לאור בשנת 1943. השיר האהוב והאהוד בוצע על ידי אמנים רבים ומפורסמים בינהם אריק איינשטיין, עוזי חיטמן, חני נחמיאס ורבים נוספים. בשיר מתואר ילד האוהב ילדה ונותן לה פרח ותפוח אך מתאכזב בתגובת הילדה שמעדיפה לשחק עם ילד אחר. במילים פשוטות המדברות לכל ילד מתארת המשוררת תחושות של אהבה ואכזבה שירגשו ילדים ומבוגרים כאחד. הפרח מסמל את האהבה הנמסרת ונשארת מאחור.

https://www.youtube.com/watch?v=J0acw4H59tk

פזמון ליקינטון

לילה לילה מסתכלת הלבנה / בפרחים אשר הנצו בגינה / בציצי היקינטון בגנינו הקטון / לילה לילה מסתכלת הלבנה.

זהו שיר ילדים מפורסם שמילותיו נכתבו על ידי לאה גולדברג והולחן על ידי רבקה גוילי. השיר נכתב לכבוד חג ט"ו בשבט בשנת 1940. השיר מתאר את תהליך הצמיחה של ניצן היקינטון הגדל תחת טיפולה המסור של הלבנה. יש הממשילים את תיאורי השיר לטיפול המסור של אם בבנה, כאשר הלבנה מתארת את האם, ופרח היקינטון מתאר ילד. בשל הלחן הרגוע של השיר רבים שרים אותו גם כשיר ערש.

https://www.youtube.com/watch?v=k5bQ7dUKJds